OPS Dzierżoniów

9 września - Światowy Dzień FAS

Mamo nie pij za moje zdrowie!

 Co roku 9 września na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień FAS- Alkoholowego Zespołu Płodowego (FETAL ALCOHOL SYNDROME). Święto ma na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w ciąży oraz zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na występowanie tego problemu.

Po raz pierwszy obchodzony był 9.09.1999r., w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Wybrana data nie jest przypadkowa. Dziewiątki to symbol ciąży. Święto ma na celu, przede wszystkim, uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży. Chodzi również o zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na występowanie tego problemu. 

Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń spowodowany działaniem alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Może on wywoływać opóźnienia umysłowe, wiele dysfunkcji mózgu oraz anomalie rozwojowe. FAS nazywany bywa wadą ukrytą, pierwsze objawy na ciele można zauważyć dopiero pomiędzy 2 a 10 rokiem życia.  

Dane dotyczące spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży są zatrważające. Z przeprowadzonych na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych badań wynika, że co trzecia kobieta (33%) w wieku prokreacyjnym (18-40) piła alkohol w czasie ciąży.

 

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w czasie ciąży. Każde 50 mg alkoholu oznacza śmierć 20 milionów komórek nerwowych.

FAS jest jednostką chorobową w 100% możliwą do uniknięcia, wystarczy, że kobieta w ciąży powstrzyma się od picia alkoholu w każdej, nawet niewielkiej ilości.